Tiger czy Black?… czyli siła marki

źródło zdjęcia: www.sxc.huźródło zdjęcia: www.sxc.hu

O tym, jaką siłą marketingową dysponują marki produktów spożywczych, mogliśmy przekonać się obserwując kilkuletni konflikt pomiędzy producentami dwóch napojów energetyzujących: „Tiger Energy Drink” oraz „Black Energy Drink”. Spór pomiędzy producentami wspomnianych produktów dotyczył używania na opakowaniach napojów oznaczenia „Tiger”, identycznego z pseudonimem używanym przez słynnego boksera Dariusza Michalczewskiego.

autor-katarzyna-gesiak

Znaczenie marketingowe marki

Rozpoznawana wśród konsumentów marka (znak towarowy) produktu może stanowić siłę sprawczą jego sukcesu na rynku, a tym samym sukcesu samego producenta. Dobrym przykładem obrazującym możliwości jakie daje znany i rozpoznawany znak towarowy umieszczany na opakowaniu i reklamie produktu jest przykład znaku „Black”, którego producent promował wcześniej napój Tiger. Z jakich powodów zaprzestał wprowadzania do obrotu napoju pod nazwą „Tiger”? Ze względu na spór sądowy z Dariuszem Michalczewskim „Tigerem” i wynikającą z niego niepewność co do ostatecznego rozstrzygnięcia dotyczącego praw do marki Tiger, producent przerzucił się na markę „Black”, którą konsekwentnie promuje.

Dlaczego warto chronić swój znak towarowy?

Opisana powyżej sytuacja stanowi jaskrawy przykład siły marketingowej, jaką posiada znak towarowy (marka) produktu. Rozpoznawany wśród konsumentów znak towarowy stanowi wartość, która napędza popyt na tak oznakowany towar, często stając się podstawowym elementem, dzięki któremu konsumenci odróżniają produkt od innych tego rodzaju produktów dostępnych na rynku. Dlatego też tak istotne jest aby zadbać o rejestrację marki własnego produktu i jej skuteczną ochronę. Producent, który uzyskał prawo ochronne na znak towarowy jest bowiem uprawniony nie tylko do wyłącznego używania znaku dla swoich towarów, lecz także do zakazania innym producentom używania oznaczenia identycznego lub podobnego, bazującego na wypracowanej pozycji rynkowej wcześniejszego znaku towarowego.

 

Autor: Katarzyna Gęsiak, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy

biuro@kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.freeimages.com