Koncepcja „clean label” stanowi coraz prężniej rozwijający się trend na rynku spożywczym. Z pewnością niejeden konsument zastanawiał się co tak właściwie oznacza określenie „clean label”? Jakie wymagania musi spełnić produkt z takim oznaczeniem? I czy wprowadzenie tego rodzaju etykietowania może dotyczyć każdego rodzaju produktu bez względu na jego skład?
Termin „clean label”, czyli po polsku „czysta etykieta”, jest ściśle związany z ogólnoświatowym trendem, którego celem jest dążenie do projektowania i spożywania jak najbardziej naturalnych produktów. Trend ten, spowodowany jest wciąż zwiększającą się świadomością konsumenta w odniesieniu do jakości żywności i jej wpływu na zdrowie, a co za tym idzie jego rosnącymi oczekiwaniami względem samego składu produktu.
Co istotne „clean label” nie jest pojęciem zdefiniowanym w jakimkolwiek akcie prawnym. Brak unormowanej definicji prawnej sprawia, że pojęcie to może podlegać różnego typu interpretacjom zarówno ze strony konsumentów, jak i producentów żywności. Dla niektórych „clean label” to produkty naturalne lub organiczne. Dla innych mogą to być produkty naturalne, ale o bardziej korzystnym profilu żywieniowym.
Oznaczenie „clean label” przyjęło się stosować do produktów z możliwie czystą etykietą wyrobu gotowego, czyli taką, na której konsument nie znajdzie konserwantów, polepszaczy, sztucznych barwników, aromatów, wzmacniaczy smaku, środków spulchniających itp.
Produkty z tzw. „czystą etykietą” muszą przede wszystkim spełniać wymogi ogólne, a także uwzględniać charakter produktu oraz oznakowanie innych, podobnych produktów na danym rynku.
Wykorzystując popularne dla „clean label” hasła, należy mieć na uwadze zarówno przepisy rozporządzenia 1169/2011, regulujące stosowanie treści dobrowolnych, jak i ogólne cele oraz założenia prawa żywnościowego określone w rozporządzeniu 178/2002, jak choćby to, że wyłącznie bezpieczna żywność może być wprowadzana na unijny rynek. Co istotne komunikacja marketingowa podkreślająca brak określonych dodatków do żywności (np. wzmacniaczy smaku) w produkcie nie może wprowadzać w błąd konsumenta i przykładowo sugerować, że inne produkty zawierające takie składniki mogą być niekorzystne dla zdrowia.
Producenci, działający w koncepcji „clean label”, coraz częściej decydują się na skracanie wykazów składników własnych produktów i zastępowanie składników syntetycznych – składnikami naturalnymi. Przykładowo, syntetyczne barwniki zastępowane są naturalnymi wyciągami z buraka, szpinaku czy marchwi. Substancje słodzące (tzw. słodziki stołowe syntetyzowane chemicznie) są wypierane przez słodziki pochodzenia naturalnego, jak np. glikozydy stewiolowe. W przemyśle piekarniczym natomiast coraz częściej obserwuje się zastępowanie gotowych polepszaczy zawierających substancje dodatkowe preparatami enzymatycznymi, które nie tylko pozytywnie wpływają na właściwości organoleptyczne produktu gotowego, ale również w czasie pieczenia ulegają degradacji z uwagi na swój białkowy charakter.
Rozwijanie produkcji wyrobów z tzw. „czystą etykietą” to niewątpliwie ukłon w stronę potrzeb konsumentów. To z założenia powrót do natury i żywności mniej przetworzonej. Jednak w całym tym procesie należy zwracać uwagę nie tylko na skład recepturowy, ale także na jakość użytych surowców, procedury technologiczne w jakich tworzone są produkty oraz końcową, niejednokrotnie pomijaną – wartość odżywczą produktów. Dynamika rozwoju tego rynku będzie na pewno związana z wypracowaniem pewnego kompromisu między ceną, jaką klient będzie w stanie zapłacić za dany produkt, a jego wartością dodaną wynikającą z modyfikacji składu, wartości odżywczych oraz pewnego dopasowania do indywidualnych potrzeb konsumentów danej kategorii żywności.
Jeśli Państwo również chcą zacząć działać w świetle koncepcji clean label i potrzebują pomocy w tym zakresie to zapraszamy do kontaktu z Kancelarią KONDRAT i Partnerzy za pośrednictwem adresu mailowego: prawozywnosciowe@kondrat.pl. Pomożemy w jasny i rzetelny sposób wyjaśnić wszelkie problematyczne kwestie!
Autor: Kinga Krent– Kancelaria KONDRAT i Partnerzy, biuro@kondrat.pl