DWUTLENEK TYTANU NIE JEST JUŻ BEZPIECZNYM DODATKIEM DO PASZ I ŻYWNOŚCI

Pouring pet food into a bowl

Na wniosek Komisji Europejskiej EFSA został poproszony o wydanie opinii naukowej na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania dwutlenku tytanu w paszach przeznaczonych dla wszystkich gatunków zwierząt.

Należy wspomnieć, że dnia 6 maja 2021 r. panel EFSA ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF) zaktualizował swoją ocenę bezpieczeństwa dwutlenku tytanu (E 171), stosowanego jako dodatek do żywności. Stwierdzono wówczas, że dwutlenek tytanu nie może już być uważany za bezpieczny jako dodatek do żywności. Kluczowym elementem prowadzącym do tego wniosku były obawy związane z genotoksycznością po spożyciu cząstek dwutlenku tytanu, które mogą kumulować się w organizmie. Genotoksyczność oznacza bowiem możliwość uszkodzenia materiału genetycznego komórek (DNA) przez daną substancję, co może powodować powstawanie zmian nowotworowych.

Panel EFSA ds. dodatków i produktów lub substancji wykorzystywanych w paszach dla zwierząt (FEEDAP) popiera ten wniosek i uważa, że ma on również zastosowanie do dwutlenku tytanu wykorzystywanego jako dodatek paszowy dla wszystkich gatunków zwierząt.

Dwutlenek tytanu obecnie stosuje się do barwienia m.in. karmy dla psów i kotów. Natomiast biorąc pod uwagę żywność jest szeroko wykorzystywany przy produkcji m.in. majonezu, gum do życia, polew lukrowych, czy herbatników.

Komisja Europejska prawdopodobnie wkrótce podejmie odpowiednie działania legislacyjne w zakresie dopuszczenia lub wycofania dwutlenku tytanu z żywności i pasz.

Producenci zarówno żywności, jak i pasz powinni być zatem świadomi niewątpliwie nadchodzących zmian w przepisach prawnych. W przypadku wprowadzenia ewentualnego zakazu stosowania dwutlenku tytanu będą musieli znaleźć nową alternatywę dla kontrowersyjnego dodatku.

Linki:

https://www.efsa.europa.eu/en/news/titanium-dioxide-e171-no-longer-considered-safe-when-used-food-additive

https://www.efsa.europa.eu/en/news/titanium-dioxide-no-longer-considered-safe-feed-additive

 


Autor: Kinga Krent– Kancelaria KONDRAT i Partnerzy,  biuro@kondrat.pl

Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com/