„Niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo Twoją żywnością”, czyli o żywności funkcjonalnej

źródło zdjęcia: www.sxc.huźródło zdjęcia: www.sxc.hu

Cytowane powyżej słowa Hipokratesa doskonale odzwierciedlają rolę jaką w naszej diecie pełni tzw. żywność funkcjonalna, czyli produkty spożywcze, które oprócz podstawowego przeznaczenia – dostarczania człowiekowi niezbędnego do życia pokarmu, pełnią dodatkowe funkcje w organizmie – np. obniżają poziom cholesterolu we krwi. Ze względu na szerokie zainteresowanie konsumentów „zdrowymi” produktami, w trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji dotyczących żywności funkcjonalnej, Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy ograniczające swobodę promowania produktów spożywczych poprzez odwołanie do ich korzystnego wpływu na zdrowie.

autor-katarzyna-gesiak

Kiedy żywność jest funkcjonalna?            

Generalnie przyjmuje się, że do tego rodzaju żywności zaliczają się produkty spożywcze stanowiące element normalnej diety. Do tej kategorii będą zatem należały produkty takie jak np. przetwory mleczne, produkty zbożowe czy napoje wzbogacane witaminami, tzn. żywność spożywana zwyczajowo w celu zaspokojenia uczucia głodu (w przeciwieństwie np. do suplementów diety). To jednak nie wszystko. Żywność można określić jako funkcjonalną, jeżeli jej korzystne działanie na organizm człowieka – poza działaniem odżywczym – znajduje potwierdzenie w wynikach odpowiednich badań naukowych. Informowanie konsumentów o tym, że dany produkt posiada właściwości prozdrowotne nie jest zatem w pełni dowolne i wymaga spełnienia określonych warunków przewidzianych w przepisach.

Koniec dowolności w znakowaniu

W ostatnim czasie zainteresowanie konsumentów żywnością funkcjonalną znacznie wzrosło. Aby więc zapewnić im dostęp do prawdziwej i rzetelnej informacji o żywności funkcjonalnej, Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie ustanawiające wykaz oświadczeń o potwierdzonych naukowo prozdrowotnych właściwościach produktów spożywczych, których stosowanie jest dozwolone na terenie Unii Europejskiej. Od 14 grudnia 2012 r., tzn. od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia, stosowanie innych informacji o korzyściach zdrowotnych żywności będzie zabronione, natomiast przepisy przewidują surowe sankcje za nieprzestrzeganie tego zakazu.


Autor: Katarzyna Gęsiak, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy

biuro@kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.freeimages.com