Nowe uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety – piperyna, kwas alfaliponowy

Zespół do spraw Suplementów Diety określił maksymalny poziom piperyny możliwej do stosowania w suplementach diety oraz podjął dyskusję odnośnie kwasu alfaliponowego, beta-alaniny oraz pieprzu metystynowego.

Zespół ekspertów przyjął dwie nowe Uchwały:

1. Uchwała nr 1/2022 określająca ilość piperyny w suplementach diety na poziomie 2 mg w zalecanej dziennej porcji produktu; w oznakowaniu rekomenduje się umieścić ostrzeżenie „nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji”.
2. Uchwała nr 2/2022 dotycząca uchylenia Uchwały nr 3/2016 Zespołu do Spraw Suplementów Diety odnoszącej się do kwasu alfa-liponowego.

Natomiast w przypadku beta-alaniny oraz pieprzu metystynowego (Piper methysticum) pozostają aktualne:

1. Uchwała nr 3/2019 w sprawie wyrażanie opinii dotyczącej maksymalnej ilości beta-alaniny w suplementach diety oraz;
2. Uchwała 6/2021 w sprawie niektórych substancji i surowców roślinnych niedozwolonych do stosowania w suplementach diety.

Z aktualnymi Uchwałami Zespołu do spraw Suplementów Diety można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety.

Link: https://www.gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety-okreslil-maksymalny-poziom-piperyny-mozliwej-do-stosowania-w-suplementach-diety-oraz-podjal-dyskusje-odnosnie-kwasu-alfaliponowego-beta-alaniny-oraz-pieprzu-metystynowego2


Autor: Kinga Krent– Kancelaria KONDRAT i Partnerzy, biuro@kondrat.pl