OKREŚLONO NOWE LIMITY DLA WAPNIA I POTASU ORAZ WARUNKI STOSOWANIA PREPARATÓW Z TRIBULUS TERRESTRIS L. ORAZ RHODIOLA ROSEA W SUPLEMENTACH DIETY

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiły się aż 4 nowe Uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety.

1) Uchwała nr 2/2021

Zespół ds. Suplementów Diety w Uchwale nr 2/2021 określił następujące warunki stosowania preparatów z korzenia Rhodiola rosea jako składników suplementów diety dedykowanych osobom dorosłym, z wyłączeniem kobiet w ciąży i w trakcie laktacji:

– sproszkowany korzeń Rhodiola rosea można stosować w ilości poniżej 216 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu;
– ekstrakt o stopniu skoncentrowania 1,5-5:1 w ilości poniżej 144 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu;
– ekstrakt standaryzowany na zawartość rozawin i/lub salidrozydów:

• maksymalna ilość rozawin, nie więcej niż 15 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji ekstraktu;
• maksymalna ilość salidrozydów nie więcej niż 5 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji ekstraktu;

W oznakowaniu suplementów diety zawierających w swoim składzie Rhodiola rosea rekomenduje się umieścić ostrzeżenie: „nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji”.

2) Uchwała nr 3/2021

Zespół ds. Suplementów Diety w Uchwale nr 3/2021 określił następujące warunki stosowania preparatów z Tribulus terrestris L. jako składników suplementów diety dedykowanych osobom dorosłym, z wyłączeniem kobiet w ciąży i w trakcie laktacji:

– owoc buzdyganka naziemnego można stosować w ilości poniżej 3 g na dobę w przeliczeniu na surowiec;
– maksymalna zawartość saponin nie może przekraczać 200 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu;
– podmiot wprowadzający do obrotu dany środek spożywczy powinien dołączyć specyfikację ilościową potwierdzającą zawartość sumy saponin w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienną porcję produktu;

W oznakowaniu suplementów diety rekomenduje się umieścić ostrzeżenie: „Produkt nie powinien być spożywany w przypadku stosowania leków na nadciśnienie lub cukrzycę. Nie stosować u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji”.

3) Uchwała nr 4/2021

Zespół ds. Suplementów Diety w Uchwale nr 4/2021 określił maksymalną ilość wapnia w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety dedykowanych zdrowym osobom dorosłym na poziomie 1500 mg.

4) Uchwała nr 5/2021

Zespół ds. Suplementów Diety w Uchwale nr 5/2021 określił maksymalną ilość potasu w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety dedykowanych zdrowym osobom dorosłym na poziomie 1500 mg.
Dodatkowo w oznakowaniu suplementów diety zawierających potas w ilości ponad 1000 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu należy umieścić ostrzeżenie: „produkt nie jest przeznaczony dla osób starszych, osób z chorobami nerek, z cukrzycą insulinooporną, z nadciśnieniem tętniczym, z zaburzeniami rytmu serca”.

Wszystkie aktualne Uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety znajdują się na stronie internetowej:
https://www.gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety


Autor: Kinga Krent– Kancelaria KONDRAT i Partnerzy,  biuro@kondrat.pl

Źródło zdjęcia: https://www.pexels.com/pl