Słodkie zamieszanie – stewia alternatywą dla cukru

Dodatki do żywności

Choć stewia – roślina pochodząca z Paragwaju, jest znana i stosowana od dawna na innych kontynentach jako dodatek do żywności, po wielu latach badań i kontrowersji wreszcie została dopuszczona na rynek europejski.

autor-justyna-stefanczyk

Kilka faktów prawnych

Dodatki do żywności są substancjami, które są celowo dodawane do żywności w celu spełnienia pewnych funkcji technologicznych. Muszą one być zawsze określone w wykazie składników na opakowaniu żywności. Jednymi z najbardziej powszechnych dodatków do żywności, obok przeciwutleniaczy, emulgatorów czy stabilizatorów, są m.in. substancje słodzące. Zanim dodatki te będą mogły być stosowane w żywności muszą być wyraźnie dopuszczone na szczeblu europejskim. Wydanie zezwolenia poprzedza przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa przez EFSA (European Food Safety Authority). Początkowo Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008r. w sprawie dodatków do żywności nie obejmowało w swoim wykazie stewii. Jednak opinia naukowa Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, przeprowadzona na żądanie Komisji Europejskiej 10 marca 2010 r., ostatecznie potwierdziła bezpieczeństwo stosowania substancji słodzących w postaci glikozydów stewiolowych. Testy toksykologiczne wykazały, że substancje te nie są ani genotoksyczne ani rakotwórcze, jak wcześniej przypuszczano, oraz że nie mają negatywnego wpływu na narządy rozrodcze u ludzi ani na dziecko w łonie matki. Ustalono też dopuszczalną dzienną dawkę glikozydów stewiolowych, która wynosi 4 mg na kg masy ciała. W wyniku powyższych opinii naukowych, mocą Rozporządzenia Komisji (UE) NR 1131/2011 z dnia 11 listopada 2011r., zmieniającego załącznik do wcześniej powołanego rozporządzenia z 2008r., stewia została oficjalnie dopuszczona do stosowania w żywności oraz zostały określone warunki jej stosowania. Rozporządzenie to weszło w życie 2 stycznia 2012r. a na polskim rynku możemy już spotkać pierwsze produkty – napoje oparte o słodzik na bazie stewii.

Dla dociekliwych

Pomimo, że właściwości tej tropikalnej rośliny są znane od wielu lat zainteresowanie nią wzrosło w czasie popytu na niskowęglawodanowe suplementy diety o małej zawartości cukru. Pierwszym europejskim krajem, który w 2009r. zdecydował się na wykorzystanie stewii w procesie produkcji była Francja. Innowacja ta była możliwa mocą unijnego przepisu, który stanowi, że każde państwo członkowskie może zezwolić na stosowanie na swoim rynku wewnętrznym danego składnika na okres 2 lat. Francuski koncern spożywczy Danone, produkujący przede wszystkim produkty mleczne, jako pierwszy na rynku europejskim wykorzystał stawię w celu zastąpienia popularnego cukru w linii jogurtów Taillefine, których ze względu na unijne ograniczenia nie mogliśmy spotkać na półkach polskich sklepów.

Jak zostało wspomniane, na rynku widoczne są już efekty oficjalnego dopuszczenia tego innowacyjnego i naturalnego produktu. Zbyszko jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła na rynek napoje (Polo Colę Slim) na bazie stewii. Czy czeka nas rynkowa rewolucja? Produkty oparte o naturalną słodycz na pewno znajdą grono swoich zwolenników wśród dbających o zdrowie, świadomych konsumentów ale i wśród producentów.


Autor: Justyna Stefańczyk – Kaczmarzyk, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy

biuro@kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.freeimages.com