Gdzie 6 = wysokość X = co najmniej 1,2 mm.
Jeśli największa powierzchnia opakowania ma pole mniejsze niż 80 cm2,
wysokość X = co najmniej 0,9 mm.
Nie, to nie jest zadanie matematyczne, to parametry minimalnej czcionki jaką możesz użyć na etykiecie. Już niedługo zacznie obowiązywać nowa kompleksowa regulacja dotycząca znakowania środków spożywczych – Rozporządzenie Nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Co muszę zmienić?
Warto już teraz dostosować etykiety do nowych przepisów bo jak się okazuje zmian jest sporo. Poza wskazaną wielkością czcionki, nowe etykiety mają być bardzie czytelne. Umieszczone na nich informacje muszą być nieusuwalne, nie mogą być zasłonięte jakimikolwiek nadrukami. O ile zasady informowania o alergenach pozostają niemal nie zmienione, o tyle sposób umieszczenia tych informacji ulegnie zmianom. Muszą być wyraźnie odróżnione od reszty składników za pomocą czcionki, stylu lub koloru tła. Obowiązkowe, choć z wyjątkami, będzie informowanie o wartości odżywczej: wartości energetycznej oraz o ilości tłuszczu, węglowodanów, cukrów, białka czy soli. Wprowadzono również nowe zasady informowania o kraju lub miejscu pochodzenia. To tylko niewielki ułamek nowych regulacji.
Do kiedy muszę wprowadzić zmiany?
Jest jeszcze czas ale warto zacząć dostosowywać opakowania do nowych regulacji już teraz. Ich wprowadzenie może okazać się i czasochłonne i kosztowne. Ostatecznie, zasady Rozporządzenia trzeba stosować od 13 grudnia 2014 r.
Autor: Justyna Stefańczyk – Kaczmarzyk, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy
źródło zdjęcia: www.freeimages.com