Współczesny świat zmaga się z jednym z najpoważniejszych problemów ekologicznych – zanieczyszczeniem środowiska przez nadmierną ilość tworzyw sztucznych. Odpady plastikowe stanowią realne zagrożenie dla ekosystemów zarówno wodnych, jak i lądowych. Ponadto, procesy rozkładu odpadów z tworzyw sztucznych powodują powstawanie mikroplastiku, który przenika do łańcucha pokarmowego, a w konsekwencji może wpływać na zdrowie ludzi.
Dnia 24 maja 2023 r. weszła w życie długo oczekiwana ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Nowa ustawa zakłada m.in. całkowite usunięcie z rynku jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, takich jak plastikowe kubki, sztućce, talerze, słomki czy patyczki do uszu. To jednak tylko początek rewolucyjnych zmian. Warto zatem dowiedzieć się, jak w praktyce nowe przepisy wpłyną na funkcjonowanie podmiotów działających na rynku spożywczym.
Zapraszamy do lektury artykułu pt. „Zakaz sprzedaży jednorazowych kubków, talerzy i sztućców z tworzyw sztucznych – czy nowa ustawa ograniczy falę zalewającego nas plastiku?” autorstwa mgr inż. Kingi Krent, specjalisty ds. prawa żywnościowego, który ukazał się na łamach portalu FoodFakty: