STARA NOWA FORMUŁA

źródło zdjęcia: www.sxc.huźródło zdjęcia: www.sxc.hu

Producenci walcząc o zbyt muszą nieustannie reagować na potrzeby rynku. Muszą modyfikować, ulepszać, zmieniać swoje produkty by czynić je lepszymi,  bardziej funkcjonalnymi a w konsekwencji bardziej atrakcyjnymi dla konsumentów. Oczywiście informują nas o dokonanych zmianach umieszczając na swoich produktach takie hasła jak „NOWA FORMUŁA”, „ULEPSZONY SKŁAD”, „NEW”, „NOWOŚĆ”.  Pojawia się jednak pytanie kiedy NOWOŚĆ przestaje być NOWOŚCIĄ, a dokładnie przez jaki czas takie hasła reklamowe mogą być umieszczane na produktach.

autor-justyna-stefanczyk

Zarówno w polskich jak i wspólnotowych aktach prawnych brak jest przepisów, które określałyby czas, w którym takie określenia mogą być używane na etykietach lub w materiałach reklamowych żywności.

Oceniając to zagadnienie trzeba mieć jednak na uwadze zawarty w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia zakaz znakowania czy reklamowania środków spożywczych w sposób wprowadzający w błąd konsumenta. Zbyt długi okres funkcjonowania na rynku produktów z takimi oznaczeniami za taki mógłby być uznany. Oczywiście nie jest jasno powiedziane kiedy „nowe” zaczyna być „stare”. Wydaje się że bezpieczny czas używania takich określeń na opakowaniu to okres 1 roku.  Po takim czasie ryzyko uznania określenia „nowy” za wprowadzające w błąd z pewnością wzrasta. Warto wiedzieć, że maksymalny 6-miesięczny okres używania tego rodzaju określeń jest wprost wyrażony w ustawodawstwie amerykańskim.

 


Autor: Justyna Stefańczyk – Kaczmarzyk, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy

KONDRAT i Partnerzy biuro@kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.freeimages.com