Zespół ds. Suplementów Diety określił maksymalne poziomy selenu i molibdenu w suplementach diety oraz kontynuował prace dot. listy substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane w suplementach diety

W październiku br. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Suplementów Diety działającego przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej.

Po dyskusji w gronie ekspertów Zespół przyjął następujące Uchwały:

  1. W Uchwale nr 7/2021 określono maksymalną ilość selenu w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na poziomie 200 μg.
  2. W Uchwale nr 8/2021 określono maksymalną ilość molibdenu w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na poziomie 350 μg.

Zespół kontynuował także prace dotyczące substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane do produkcji suplementów diety, biorąc w szczególności pod uwagę zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów. Podczas posiedzenia dokonano również analizy trzech kolejnych substancji/grup substancji i surowców roślinnych, które Zespół uznał za niedozwolone do stosowania w suplementach diety. Przyjęta przez Zespół Uchwała nr 9/2021 wymienia andarynę, Rad-140 oraz świerzbiec właściwy.

Link: https://www.gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety-okreslil-maksymalne-poziomy-selenu-i-molibdenu-w-suplementach-diety-oraz-kontynuowal-prace-dot-listy-substancji-i-surowcow-roslinnych-ktore-nie-powinny-byc-stosowane-w-suplementach-diety


Autor: Kinga Krent– Kancelaria KONDRAT i Partnerzy, biuro@kondrat.pl

Źródło zdjęcia: https://www.pexels.com/pl-pl