Masz czas do 14 grudnia 2012!

źródło zdjęcia: www.sxc.huźródło zdjęcia: www.sxc.hu

14 grudnia 2012 r. – jest to data wejścia w życie przepisów rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiającego wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci. Z przepisów tych wynika niemożność stosowania w znakowaniu artykułów spożywczych innych niż zatwierdzone przez Komisję Europejską komunikatów o właściwościach prozdrowotnych żywności.

autor-katarzyna-gesiak

Czym jest oświadczenie zdrowotne?

Zgodnie z definicją jest to każdy komunikat, grafika, zdjęcie, slogan reklamowy, itp., który informuje konsumenta wprost lub jedynie sugeruje mu, że dany produkt spożywczy wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. W praktyce, oświadczeniami zdrowotnymi są informacje w rodzaju: „Magnez pomaga w prawidłowej syntezie białka”, „Witamina B2 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego”, itp. Są to więc wszelkie informacje, które przedstawiają produkty spożywcze w korzystnym świetle ze względu na ich prozdrowotne działanie, a przez to zachęcają konsumentów do nabywania tych produktów.

Co się zmieni po 14 grudnia?

Dotychczas producenci umieszczający oświadczenia zdrowotne na produktach rzadko zwracali uwagę na przepisy określające warunki ich stosowania. A przepisy takie obowiązują już od kilku lat, tzn. od 1 lipca 2007 r. Do tej pory jednak brakowało jasnych kryteriów pozwalających inspekcji sanitarnej stwierdzić czy dane oświadczenie jest zgodne z prawem czy nie. Natomiast od 14 grudnia 2012 r. organy kontroli będą miały wykaz dozwolonych oświadczeń zdrowotnych, a zatem jednoznaczne wytyczne pozwalające określić dopuszczalność bądź niedopuszczalność każdego oświadczenia.


Autor: Katarzyna Gęsiak, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy

biuro@kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.freeimages.com